HP od PVZP
HP od PVZP

Nacházíte se: naše soutěže > Tvůrčí a literární soutěž Čeština je i můj jazyk

Tvůrčí a literární soutěž Čeština je i můj jazyk

18.1.2021 - 30.4.2021

Tvůrčí a literární soutěž Čeština je i můj jazyk

Zapojte se do 5. ročníku soutěže Čeština je i můj jazyk! Letos je určena žákům 2. stupně ZŠ a žákům SŠ a gymnázií a její podtitul zní:

“Podívej se někdy na svět jinýma očima. Zjistíš, že ne každý to vidí jako Ty.”

Smyslem soutěže je zamyslet se nad tím, co musejí překonávat a zvládat lidé, kteří se (v případě dětí většinou ne z vlastní vůle) ocitnou v novém, tj. „cizím“ prostředí, kde nikomu nerozumí. Jaké to je snažit se do tohoto prostředí začlenit. A jakou roli v tom hraje dorozumívací jazyk daného prostředí.

Smysl soutěže zůstává stejný i v jejím 5. ročníku, ale rozhodli jsme se protentokrát opustit perspektivu „já, můj a jak to vidím já“ a obrátit pozornost na perspektivu „ty, tvůj a jak to vidí ostatní“. Podtitulem letošního ročníku je slogan “Podívej se někdy na svět jinýma očima…”. Chceme, aby se účastníci soutěže zamysleli nad tím, jak může náš původ, rodinné a kulturní zázemí, ale i třeba jen momentální stav, ovlivnit naše vnímání. Jak jednu situaci vnímá každý jinak a jaké by to bylo ocitnout se v kůži někoho jiného a vidět okolní svět jeho očima. A v neposlední řadě nad tím, do jaké míry začlenění se do nového prostředí znamená ztrátu vlastní identity.

Účastník jednoho z předchozích ročníků k tématu napsal: „Důležitá je schopnost uchovat si sama sebe a zároveň schopnost navázat kontakt se svým okolím, trpělivě do nového prostředí pronikat s vědomím toho, že nejen jakožto cizinec přijímám podporu a pomoc okolí, ale můžu také místní obohatit o své zkušenosti a pohledy, které jsou zákonitě odlišné od těch jejich.“

Samozřejmě se ale překonávání překážek zdaleka netýká jen cizinců a osob s odlišným mateřským jazykem. Jako cizinec si člověk může připadat i ve své zemi i navzdory tomu, že dorozumívací jazyk ovládá výborně.

A o tom všem by měly vyprávět soutěžní příspěvky. Než se do jejich tvorby pustíte, podívejte se na náš videospot k soutěži.

Hodnocení soutěže: Průměrné hodnocení: 3,5 z 5ti hvězdiček, hodnotilo: 0 soutěžících

Co můžete vyhrát

  • 1. místo: Čtečka knih Amazon Kindle v hodnotě 2500 Kč
  • 2. místo: Poukázka na elektroniku od CZC v hodnotě 2000 Kč v hodnotě 2000 Kč
  • 3. místo: Knihy Dobrovský - výběr konkrétních knih v hodnotě 2000 Kč v hodnotě 2000 Kč
  • 4. místo: Escape point - únikovka - 2x voucher dle vl. výběru z 9 her v hodnotě 1200 Kč
  • 5. místo: Koloběžka v hodnotě 1000 Kč
  • 6. místo: Questworld - 2x voucher na únikovku "Kurýr" až pro 4 hráče v centru Prahy v hodnotě 600 Kč
  • 7. místo: Questworld - 1x voucher na únikovku "Fantom Sapy" až pro 4 hráče v pražské tržnici Sapa v hodnotě 600 Kč
  • 8. místo: JumpPark - hodinový vstup + klíčenka v hodnotě 250,- v hodnotě 250 Kč
Zavřít ×

PVZP0732 sleva HAV