Ježek – tradiční regionální pivo z Vysočiny!
Pivovarem Jihlava startujeme naše letní putování po regionálních pivovarech Čech a Moravy. Právě v Jihlavě se totiž pivo vaří již od první poloviny 14. století, zároveň ale zdejší pivovar drží krok s dobou a loni se stal Firmou Vysočiny.
Pivovarnictví má v královském městě Jihlava dlouhou tradici – letos uplyne již 700 let od pravděpodobně první dochované písemné zmínky o pivovarnictví a sladovnictví v centru Vysočiny. V pivovaru si ale v tomto roce připomínají další důležité jubileum, neboť přesně před 150 lety začal podnik fungovat jako významný hospodářský subjekt.
Dnes je díky návratu k původním recepturám jihlavské pivo opět synonymem kvality, která s (ne)kvalitou z 90. let nemá nic společného. Sládci při jeho výrobě používají tradiční postupy a pouze ty nejkvalitnější suroviny. Místní ale i návštěvníci z dalekých krajů si nejvíce pochutnávají na jedenáctce Ježek či desítce Šenkovní, avšak v pivovaru vyrábějí i vícestupňové speciály Telčský Zachariáš a Jihlavský Grand či pivo se sníženým obsahem cukru Linie a lehkého Pivoje. Na rozdíl od většiny regionálních pivovarů ten jihlavský nabízí i nepasterizované pivo pro hospody, které čepují tankové pivo.
Pivovar ovšem kraji nedává pouze pěnivý mok, ale také se významně zapojuje do dění na Vysočině. Podporuje nejrůznější profesionální i amatérské sportovní oddíly a spolupracuje s kulturními centry i charitou. Mimoto sám organizuje různorodé kulturní, sportovní i společenské akce nebo se na jejich pořádání alespoň podílí. I proto se stal Firmou Vysočiny 2009 a i letos o tento titul bojuje. Je Vám Pivovar Jihlava sympatický a chcete mu dát svůj hlas? Zapojte se do hlasování na pivovar-jihlava.firmavysociny.cz.
KULTURNÍ LÉTO V PIVOVARU JIHLAVA
I letos v létě pivovar pořádá již tradiční čtvrteční bigbítové koncerty, které se konají až do konce prázdnin v Pivovarské restauraci v Jihlavě. Jejich vyvrcholením bude koncert kapely Visací zámek, který se uskuteční dne 3. 9. Více informací naleznete na www.pivovar-jihlava.cz.
PROHLÍDKY V PIVOVARU JIHLAVA
Zajímá Vás, jak se v Jihlavě vaří pivo? Přijďte se podívat! Součástí prohlídky je návštěva varny, spilky a ležáckých sklepů, kde je zakončena ochutnávkou. Exkurzi objednávejte na tel. 800 153 495. Více informací naleznete na www.pivovar-jihlava.cz/pivovar/exkurze.
21.7.2010
Tento text Vám přináší Soutez.cz










